مرکز تخصصی آموزش و اعطای مدرک بین المللی مهارت های هنری ایران
10 نکته برای نوشتن ملودی های به یاد ماندنی

علی اصفهانی
مدیر آکادمی و مدرس دوره های تخصصی صدا و موسیقی

10 نکته برای نوشتن ملودی های به یاد ماندنی

Melody 800x433 - 10 نکته برای نوشتن ملودی های به یاد ماندنی

مراحل و نحوه نوشتن ملودی

آکورد Chord در لحظه را دنبال کنید

با استفاده از نت های درست گام و نت های پر رنگ و استفاده از بهترین هارمونی های مطبوع ، آکورد در لحظه را دنبال کنید. در فرآیند نوشتن ملودی های خود ، بداهه پردازی و بداهه نوازی را در مجموعه ای از تغییرات آکورد و ملودی جای دهید و شروع به ملودی سازی کنید و اجازه دهید که ملودی های جدیدی از نت های مهم این آکورد ها بدست آید.

یک گام یا Scale را دنبال کنید

شما همچنین می توانید نت هایی را از گام های ماژور یا مینور بیرون بکشید و آنها را باهم ترکیب کنید و ملودی ارائه دهید.گام های ماژور و گام های مینور اساس بیشتر ملودی های پاپ و موزیک های پرطرفدار امروزی را تشکیل می دهند ، اما اگر می خواهید به خود کمی بیشتر فشار بیاورید ، روی گام های پنتاتونیک ، دومینانت ، مدها Modes و .. را هم امتحان کنید.

با برنامه ریزی و Plan پیش بروید

ترانه سرایی و آهنگ سازی می تواند تفکری آزادانه و حالتی از رهاکردن خود در لحظه ها ، احساسات و ملودی ها باشد. اما وقتی شروع به تفکر و تصویر سازی جامع قبل از شروع ملودی سازی کنید ، ممکن است بازدهی خودتان و ملودی ها را را در هنگام نوشتن بهتر و جذاب تر ببینید.

از ملودی های پیچیده و سخت دوری کنید

ابتدا سعی کنید ملودی ها را به صورت آواز و آهنگی بسیار ساده بخوانید، بعد شروع به نوشتن یا نواختن همان ها با تکنیک های ساده در نوازندگی کنید. به این فکر کنید که چه نوع ملودی در Verse یا Pre-chorus بهترین معرفی برای وارد شده به Chorus با زیبا ترین قسمت آهنگ و ملودی شما برای آن هستند. برای Intro یا شروع قطعه خود حتی میتوانید ملودی خاص خود که در هیچ کجای دیگر آهنگ وجود نداشته باشد در نظر بگیرید.

روش های درست در ملودی نویسی

How Create Melody01 - 10 نکته برای نوشتن ملودی های به یاد ماندنی

به ملودی های خود نقطه مرکزیت بدهید

نقطه کانونی یا مرکزیت یک ملودی یا Focal Point دقیقا جایی است که ملودی بالاترین نقطه خود را لمس میکند و دیگر در هیچ کجای آهنگ شنیده نمیشود. مطمئن شوید که بالاترین نت نوشته شده برای خواننده یا نوازنده کاملا قابل اجرا و راحت و در رنج صدایی خوب آنها باشد. اگر خواستید نقطه کانونی خود را واژگون کنید و در پایین ترین نت بنویسید سعی کنید که آن نت خارج از محدوده های یادشده نرود و به ملودی شما صدمه وارد نکند.

ممانعت از جهش های زیاد در ملودی نویسی

بیشتر ملودی های وکال حرکت گام به گام یا آرام در ملودی دارند و گام را قدم به قدم دنبال می کنند. این بدان معنی است که بیشتر نت ها همدیگر را به صورت پرده یا نیم پرده در نت های بالاتر یا پایین تر دنبال میکنند. بهترین آهنگ سازها در سطح جهانی نهایت نت هایی که برای ملودی سازی خود استفاده میکنند، دو، سه نت یا نهایت 5 نت بالاتر یا پایین تر از نت شروع کننده گام هستند و از جهش های بیشتر از محدوده اکتاو اصلی ملودی و فرکانس های خیلی بالاتر سعی میکنند که خودداری کنند.این تکنیک برای ساده و زیبا سازی هرچه بیشتر ملودی پیشنهاد میشود.

از تکرار الگوهای ملودی استفاده کنید، اما آنها را کمی تغییر دهید.

اگر به یک موتیف یا عبارت کوتاه Melody ملودی رسیدید ، آن را تکرار کنید ، هر بار نت ها یا ریتم خود را کمی تغییر دهید. سعی کنید یک نت متفاوت را روی هر تکرار اضافه کنید ، یا همگام سازی را به الگوی موزون اضافه کنید. این کار ممکن است در نهایت به چیزی جالب تر از اینکه فقط یک عبارت دقیق را چند بار تکرار می کنید ، برسید.

10 نکته کاربردی برای نوشتن ملودی های به یاد ماندنی

How Create Melody02 - 10 نکته برای نوشتن ملودی های به یاد ماندنی

با قواعد کونترپوان آزمایش کنید

به جای نوشتن یک خط ملودی واحد روی آکورد ، دو ملودی بنویسید و آنها را در هم با رعایت قوانین هارمونی ترکیب کنید. اگر نرم افزار آهنگ سازی  (DAW) را در رایانه خود دارید ، می توانید یک خط ملودیک را پایین بگذارید و سپس با یک لایه دوم در بالای آن آزمایش کنید و این کار در نرم افزارها بسیار روال راحتی دارند.

لحظه ای ساز خود رو کنار بگزارید

نوشتن ملودی به دور از ساز، راهی متفاوت و عالی برای ایجاد خلاقیت و تولید ملودی جدید است . سعی کنید آواز آنچه در ذهن خود دارید را زمزمه کنید و بعدا آن را با یک ریکوردر Voice Recorder یا برنامه های مرتبط گوشی همراه خود ذخیره و ضبط کنید و سپس همان را به ساز خود انتقال دهید و ملودی را برگردانید و آنچه که خوانده اید را رونویسی کنید.

از هنرمندان مورد علاقه خود الهام بگیرید

آهنگ های مورد علاقه خود را تجزیه و تحلیل کنید و سعی کنید مشخص کنید که در مورد ملودی آنها چه چیزی اتفاق افتاده است و روی شما تاثیر میگذارد. سپس ، برخی از تکنیک های آنها را قرض بگیرید ، چه در مورد گام ها یا آکورد ها باشد ، یا تغییر در ملودی و یا الگوهای موزون .

نویسنده : علی اصفهانی